O AQUA AEROBICU

 

Aqua aerobic vznikl v USA. Cvičení ve vodě se v prvopočátcích používalo při rehabilitaci pohybového aparátu v předoperačích a pooperačních stavech u špičkových atletů, kteří si léčili zranění. Brzy si tato metoda získala pozornost dalších sportovců nejen pro své léčebně-rehabilitační účinky, ale také jako velmi účinný nástroj udržující fyzickou kondici. Cvičení s nadlehčovacím pásem v hluboké vodě otevřelo dveře sportování, kde nárazy nezatěžují kosti, klouby a páteř těla.

Objevoval se pojem - aqua gymnastika. Toto cvičení bylo rozdílné od dnešního aqua – aerobicu. Cviky byly pomalé a bez žádného specifického efektu, takže o vodní gymnastiku přestal být zájem. Cvičení ve vodě začali využívat i jiní sportovci nežli atleti a posléze se ujala u široké veřejnosti. Postupně se cvičení vyvíjelo až do dnešní podoby, cviky se zefektnily a pro svoje kladné účinky si aqua-aerobic získal velkou oblibu, hlavně u žen.

V dnešní době se setkáváme s různými pojmy – aqua aerobic, power aqua aerobic, noodle aqua aerobic, aqua zumba, aqua step, aqua kickbox, aqua combat či aqua dance. Toto vše jsou názvy pro aqua aerobic s využitím specifických pomůcek. Ať už jsou hodiny aqua aerobic nazývány jakkoliv, stále se jedná o formu aerobního cviční ve vodě.

Na hodinách se můžeme setkat s vodními činkami, se speciálními rukavicemi a packami, které využívají odpor vody. Dále  uni - pásy, pásy, floaty (nudle) se využívají zejména v hluboké vodě kvůli nadlehčovacímu efektu a zajištění správného držení těla. Dále mohou sloužit i na zpestření hodiny při posilování.

 

Aqua aerobic a jeho výhody
  • hodiny mohou navštěvovat společně začátečníci i pokročilí
  • je vhodný pro všechny věkové kategorie s různými stupněmi fyzické zdatnosti
  • voda vytváří masážní efekt - cvičí a zároveň masíruje
  • zlepšuje kardiovaskulární funkce
  • zpevňuje a formuje postavu
  • zvyšuje rozvoj svalové síly a zlepšuje fyzickou vytrvalost
  • pomáhá ke zlepšení hojivých procesů svalů, šlach, kostí a také kloubů

Historie aqua aerobicu